Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2018
Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 8-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! :) Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui :)

Donatas Sauka (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Lietuvos literatūrologas, tautosakos tyrinėtojas bei rašytojas Donatas Sauka gimė 1929 m. rudenį, Mažeikiuose. Turėjo brolį Leonardą. Pirmuosius mokslus Donatas Sauka ėjo Kėdainiuose taip pat ir Šėtos miestelyje netoli Kėdainių. Gimnaziją Sauka lankė Telšiuose. 1953 m. Donatas Sauka baigė Vilniaus universitetą. Čia jis studijavo lituanistikos mokslus. Dar studijuodamas Sauka pradėjo versti tokių rašytojų kaip Žigmondo Morico ar Boriso Polevojaus knygas. Nuo 1951 m. iki 1953 m. Sauka taip pat dirbo valstybinėje grožinės literatūros leidykloje, kur buvo redaktorius. Būdamas redaktoriumi daugiausiai veiklos turėjo su vaikų literatūra. Nuo 1956 m. Sauka tapo Vilniaus universiteto dėstytoju, o nuo 1976 m. – profesoriumi. Tais pačiais metais Donatas Sauka tapo Lietuvių literatūros katedros vedėju bei dėstė tautosakos kursą. 1972 m. Sauka tapo ir filologijos mokslų daktaru. Donatas Sauka pats rašė vadovėlius tautosakos temomis. Aktyviai užsiėmė švietimo veikla gerindamas mokslo kokybę. Tad jis organizuodavo studentų ekspedicijas į Lietuvos kaimus, kada studentai bendravo su vyresnio amžiaus žmonėms bei užrašinėjo tautosaką, parašė žymiausių rašytojų, kaip Vinco Krėvės ar Žemaitės kūrinių interpretacijas. Tokia Donato Saukos veikla dažnai piktindavo tuometinę valdžią, tačiau ekspedicijos buvo ir toliau organizuojamos, o studentų surinkta tautosakos medžiaga iš ekspedicijų atsidurdavo tautosakos rinktinėse. 1988 m. Donatas Sauka tapo Lietuvos rašytojų sąjungos nariu. Nuo to laiko ir toliau rašė, nagrinėjo rašytojų kūrinius. Donatas Sauka mirė 2015 m., būdamas 85 metų.

Kūryba ir jos bruožai

Donato Saukos veikaluose daugiausiai atsiskleidė lietuviškojo žodžio meno savitumo tyrinėjimai bei šio meno atskleidimas. Saukos požiūris į žodžio meną buvo sulyginamas su tautos dvasinių vertybių saugojimu. Saukos mintys veikaluose kupinos netikėtų ir intriguojančių posukių bei tam tikrų išsišakojimų. Sauka yra labiausiai pažengęs siekiant perteikti „grynąjį“ poetiškumą. Nepaisant visko, Donatui Saukai, kaip literatūrologui yra ypač svarbūs anų laikų rašytojai, jų mintys, kurias jis analizavo visą gyvenimą ir nagrinėdamas kiekvieną tos kūrybos detalę sudėjo į savo veikalus.

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 8-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?