Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2018
Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 8-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! :) Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui :)

Liūnė Sutema (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Liūnė Sutema yra slapyvardis, kuriuo pasirašinėjo Zinaida Nagytė – Katiliškienė, gimė 1927 m. vasarą, Mažeikiuose. Iš Mažeikių miesto Liūnė Sutema iškeliavo dar būdama visiškai maža, nors neretai čia užsukdavo dėl likusių giminių. Kadangi Liūnės Sutemos tėvas dirbo geležinkelininku, su šeima jis nuolat kraustydavosi gyventi vis į kitas Lietuvos vietas. Liūnė Sutema pradinę mokyklą lankė Kaune. Kai tėvui teko keliauti į Šilalę, ji mokslus tęsė ten. Kadangi dar būnant mažai, Liūnės Sutemos mama dainuodavo latviškas dainas, o močiutė buvo vokiečių kilmės, būsimoji rašytoja į pradžios mokyklą atėjo mokėdama jau tris kalbas – lietuvių, vokiečių ir latvių. Šias tris kalbas Liūnė Sutema visą gyvenimą traktavo beveik kaip gimtąsias. Liūnė Sutema pradžios mokyklą baigė važinėdama po miestus – Kaune, Šilalėje ir galiausiai Kėdainiuose. Būtent Kėdainiuose Liūnė Sutema išgyveno viso okupacijos laikotarpio metu. 1942 m. rašytoja pradėjo kurti pirmuosius savo kūrinius, o jau 1944 m. su tėvais patraukė į gyventi Vakarus. 1945 m. Vokietijoje Liūnė Sutema baigė gimnaziją. Vėliau studijavo vokiečių literatūrą ir filosofiją Insbruko bei Freiburgo universitetuose. Gyvendama ir besimokydama Vokietijoje sutiko savo būsimą vyrą, rašytoją Marių Katiliškį. 1949 m. Liūnė Sutema išvyko gyventi į Lemontą, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Čia ji gyveno iki pat savo mirties. Persikėlus gyventi į JAV rašytoją pradėjo persekioti artimiausių žmonių netektys. 1964 m. rašytoją sukrėtė artimiausių draugų Juliaus Kaupo bei Algimanto Mackaus mirtys. 1980 m. po sunkios ligos mirė ir jos vyras Marius Katiliškis. Dar vėliau iš gyvenimo pasitraukė abu jos vaikai – Saulius ir Agnė. Pati Liūnė Sutema mirė visai neseniai, 2013 m., būdama 85 metų. Iki to laiko, 1975 m. ji buvo apdovanota rašytojo Vinco Krėvės – Mickevičiaus literatūros premija už poezijos knygą „Badmetis“. 1982 m. Liūnė Sutema gavo Lietuvių rašytojų draugijos premiją už knygą „Vendeta“, o 2007 m. – Nacionalinę kultūros meno premiją „už dvasinės saugos poeziją“, kurią sudėjo poezijos knygoje „Tebūnie“.

Kūryba ir jos bruožai

Liūnė Sutema savo kūryboje ypač pabrėžia gimtosios žemės bei asmeninio likimo ryšį. Tai padeda atsiskleisti Liūnės Sutemos istorinei savimonei, kuri jos gyvenime patiriant įvairiausias negandas yra labai svarbi. Susidūrus gimtinės ilgesiui ir adaptacijai naujoje vietoje, atsiveria vidinis vienatvės ir nesuprasto žmogaus pasaulis, jo savijauta ir esama pasaulėžiūra. Liūnei Sutemai poezijoje ypač svarbus rašomo žodžio ir jo tikrovės santykis, kadangi Liūnė Sutema daug ką rašo iš savo skaudžios patirties. Jos poezijai būdingas naratyvinis pradas, o patys jos eilėraščiai sąmoningai jungiami į tam tikrą ciklą, kuris dar labiau išplečia jos kūrybos galimybes ir norimą perteikti idėją.

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 8-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?