Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2018
Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 8-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! :) Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui :)

Lucijus Anėjus Seneka (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Romėnų filosofas stoikas Lucijus Anėjus Seneka, dar geriau žinomas kaip tiesiog Seneka, gimė 4 m. pr. Kr. Kordobos mieste Andalūzijoje. 5 m. Seneka persikraustė į Romą. Ten ėjo tokius mokslus, kaip retorika bei stoicizmo filosofija. Remiantis Senekos raštais, galima teigti, kad jį mokė pitagorininkas Sotionas ir ir stoikas Atalas. Svarbu paminėti ir tai, kad tėvo įtakos vedamas, Seneka tapo vegetaru. Vėliau jis atsisakė šios idėjos. Taip pat Senekos tėvas jį mokė retorikos pagrindų. Kadangi tėvas tai išmanė, Seneką labai puikiai išmokė ir šis tapo advokatu bei vedė moterį, su kuria susilaukė dviejų atžalų, kurios po motinos mirties mirė. 16-31 m. Seneka sirgo, tad gydėsi pas įseserę Egipte. Pasveikęs Seneka 31 m. grįžo į Romą, tapo magistratu, o dar vėliau – kvestoriumi. 37 m. Seneka išgarsėjo, tad įsivėlė į dramas su imperatoriumi Kaligula. Kaligula pavydėdamas Senekai iškalbingumo ir veikalų aktualumo, norėjo nusižudyti, tačiau buvo perkalbėtas. 41 m. Seneka vėl įsivėlė į intrigas su Klaudijaus žmona Mesalina, tad visam buvo ištremtas į Korsikos salą, bet 49 m. grįžo į Romą. Gavo pretoriaus pareigas ir vėl vedė. Nuo 54 m. Seneka parašė nemažai veikalų, susijusių su to meto situacija ir įvykiais. Nuo 62 m. kaltinamas nesiliaujančiu turto didinimu po savo sąjungininko Afranijaus Buro mirties, Seneka pasitraukia iš politikos. 65 m. Seneką vėl apkaltino, tik šį kartą jis buvo apkaltintas dėl to, kad dalyvavo Pizono sąmoksle. Už tai buvo nutarta įsakyti Senekai nusižudyti. Įdomiausia tai, kad Tacito liudijimu Seneka persipjovė rankų venas kartu su žmona Paulina, tačiau tai nesuveikė. Tam buvo paruošti nuodai (cikūta), kurie taip pat nesuveikė. Tuomet Seneka buvo nuneštas į pirtį, kur užduso nuo karštų garų.

Kūryba ir jos bruožai

Analizuojant Lucijaus Anėjaus Senekos veikalus, tampa aišku, jog jam filosofija buvo ne tik tam tikros pasaulėžiūros formavimo pagrindas, kuriuo daugelis laiko filosofiją. Senekai filosofija, kurią skelbė savo veikaluose buvo tam tikras savęs tobulinimo būdas. Tai įprasmina Senekos moralės filosofija. Joje jis teigia, kad dorovingas gyvenimas prasideda tik nuo griežtumo ir disciplinos pačiam sau. Taip pat svarbi ištikimybė saviems principams bei artimo meilė. Seneka regimas kaip tvirtas ir neginčijamas stoicizmo atstovas. Jis pripažino tokius aspektus, kaip sielos nemirtingumas ar žmonijos lygybė. Panašių aspektų pastebima ir Senekos politikoje, kur jis ieškojo pozityvių laisvos valios raiškos formų, tačiau tuo pačiu teigė, kad žmogus visgi yra silpnas. O silpnas jis todėl, kad nuolat renkasi skirtingus gyvenimo kelio vingius, kurie savotiškai veikia jo gyvenimą.

Kalbėjimai (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Ar literatūra pajėgi auklėti žmogų? – 10 klasės (PUPP)

Atsakant į klausimą, ar literatūra yra pajėgi auklėti žmogų, pirmiausia būtina pasakyti, jog pirmutinį auklėjimo pamatą suteikia šeima, o knygos – pagalbinis variantas, iš kurių žmogus semiasi vertybių ir supratimo apie dorybes, laimingo gyvenimo paieškas. Literatūra yra puikus būdas atrasti savąjį „aš“, nuostabi galimybė permąstyti savo gyvenimo klaidas ir siekius,…


Knygų skaitymas – savęs ir pasaulio pažinimo būdas. – 2018m. kalbėjimo potemė – 10 klasės (PUPP)

Knygų skaitymas plečia ne tik mūsų akiratį, bet padeda suprasti ir moralines bei dvasines vertybes, kuriomis kiekvienas turime vadovautis, taip pat padeda suvokti pasaulį, kuriame nuolatos viskas juda, kinta ir stebina, suteikia naujų nuotykių ir patyrimų. Knygų skaitymą labai vertino ir garsūs filosofai, rašytojai. Knyga, einanti iš kartos į kartą,…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 8-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?