Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2020

Konsultuojame ir rašome pavyzdinius, mokomuosius kalbėjimus jau 10-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! 🙂 Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos mokomąjį kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo pavyzdinio kalbėjimo parašymui 🙂

Lucijus Anėjus Seneka (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Romėnų filosofas stoikas Lucijus Anėjus Seneka, dar geriau žinomas kaip tiesiog Seneka, gimė 4 m. pr. Kr. Kordobos mieste Andalūzijoje. 5 m. Seneka persikraustė į Romą. Ten ėjo tokius mokslus, kaip retorika bei stoicizmo filosofija. Remiantis Senekos raštais, galima teigti, kad jį mokė pitagorininkas Sotionas ir ir stoikas Atalas. Svarbu paminėti ir tai, kad tėvo įtakos vedamas, Seneka tapo vegetaru. Vėliau jis atsisakė šios idėjos. Taip pat Senekos tėvas jį mokė retorikos pagrindų. Kadangi tėvas tai išmanė, Seneką labai puikiai išmokė ir šis tapo advokatu bei vedė moterį, su kuria susilaukė dviejų atžalų, kurios po motinos mirties mirė. 16-31 m. Seneka sirgo, tad gydėsi pas įseserę Egipte. Pasveikęs Seneka 31 m. grįžo į Romą, tapo magistratu, o dar vėliau – kvestoriumi. 37 m. Seneka išgarsėjo, tad įsivėlė į dramas su imperatoriumi Kaligula. Kaligula pavydėdamas Senekai iškalbingumo ir veikalų aktualumo, norėjo nusižudyti, tačiau buvo perkalbėtas. 41 m. Seneka vėl įsivėlė į intrigas su Klaudijaus žmona Mesalina, tad visam buvo ištremtas į Korsikos salą, bet 49 m. grįžo į Romą. Gavo pretoriaus pareigas ir vėl vedė. Nuo 54 m. Seneka parašė nemažai veikalų, susijusių su to meto situacija ir įvykiais. Nuo 62 m. kaltinamas nesiliaujančiu turto didinimu po savo sąjungininko Afranijaus Buro mirties, Seneka pasitraukia iš politikos. 65 m. Seneką vėl apkaltino, tik šį kartą jis buvo apkaltintas dėl to, kad dalyvavo Pizono sąmoksle. Už tai buvo nutarta įsakyti Senekai nusižudyti. Įdomiausia tai, kad Tacito liudijimu Seneka persipjovė rankų venas kartu su žmona Paulina, tačiau tai nesuveikė. Tam buvo paruošti nuodai (cikūta), kurie taip pat nesuveikė. Tuomet Seneka buvo nuneštas į pirtį, kur užduso nuo karštų garų.

Kūryba ir jos bruožai

Analizuojant Lucijaus Anėjaus Senekos veikalus, tampa aišku, jog jam filosofija buvo ne tik tam tikros pasaulėžiūros formavimo pagrindas, kuriuo daugelis laiko filosofiją. Senekai filosofija, kurią skelbė savo veikaluose buvo tam tikras savęs tobulinimo būdas. Tai įprasmina Senekos moralės filosofija. Joje jis teigia, kad dorovingas gyvenimas prasideda tik nuo griežtumo ir disciplinos pačiam sau. Taip pat svarbi ištikimybė saviems principams bei artimo meilė. Seneka regimas kaip tvirtas ir neginčijamas stoicizmo atstovas. Jis pripažino tokius aspektus, kaip sielos nemirtingumas ar žmonijos lygybė. Panašių aspektų pastebima ir Senekos politikoje, kur jis ieškojo pozityvių laisvos valios raiškos formų, tačiau tuo pačiu teigė, kad žmogus visgi yra silpnas. O silpnas jis todėl, kad nuolat renkasi skirtingus gyvenimo kelio vingius, kurie savotiškai veikia jo gyvenimą.

Kūrinių aprašymai

„Laiškai Lucilijui“

Lucijaus Anėjaus Senekos antikinis kūrinys „Laiškai Lucilijui“ – vienas vertingiausių, nes čia išdėstoma ne tik išmintis ir gilios prasmės ieškojimai, bet sutelkta ir nemažai patarimų, kuriais pravartu vadovautis ir šiuolaikiniam skubančiam žmogui, nespėjančiam pamatyti pasaulio grožybių ar paprasčiausių gyvenimo subtilybių.

Šis kūrinys sudėtas iš daugybės laiškų kiekio, kuriuos Lucijus Anėjus Seneka rašė Lucilijui, gyvenusiam tame pačiame laikmetyje. Mintys sukosi aplink draugystę, kurioje privalu pažvelgti į žmogaus sielą, jog palaipsniui atsivertų pasitikėjimas vienas kitu. Mąstoma apie turtą, kuris yra laikinas; taip pat gali džiuginti ir greitu metu palikti kentėti. Minima ir vergovė, kuri Lucijaus Anėjaus Senekos teigimu, žemina žmogų, riboja individo laisvę ir norus. Vyrauja minčių ir apie senatvės laiko tarpą, ir apie mirties neišvengiamumą; čia skatinama nebijoti nei mirties, nei gyvenimo sunkumų bei skausmo.

Kūrinyje „Laiškai Lucilijui“ mokoma negaišti laiko, nesisieloti dėl dalykų, kurie neišvengiami, kuriuos gyvenimas suteikia, kad ir kokie jie bebūtų. Laikas – didžiausia vertybė. Lucijus Anėjus Seneka šiame kūrinyje moko branginti laiką, nes ateitis, senatvė ir mirtis pasiveja kiekvieną žmogų, kiekvienam skirtu laiku ir momentu. Vyraujančios stoicizmo idėjos parodo, kad nereikia bijoti mirties, tačiau nevertėtų jos ir laukti kaip stebuklo, kuris išgelbėtų nuo kančių. Kūrinyje puikiai parodoma, kad viskas ateina su laiku ir netikėtai, o galbūt ir lauktai, tačiau viskas, kas vyksta aplinkui individą, turi būti suprantama protingai ir kuo pozityviau, nes gyvenimas ir jo džiaugsmai labai trumpi. Kitaip sakant: žmonės turi džiaugtis kiekviena gyvenimo akimirka, kad ir kokia ji bebūtų.

Laiškuose būdingas kosmopolitiškumo bruožas. Kūrinyje matoma, kad Lucijus Anėjus Seneka labiausiai Lucilijui teigia, kad būtina išsirinkti bei turėti patikimą žmogų, į kurį vertėtų lygiuotis, kurio pavyzdžiu būtų galima sekti, jog gyvenimas turėtų tikslą bei pastarąjį stiprintų morališkai, dvasiškai.

Taigi, romėnų filosofas Lucijus Anėjus Seneka į savo kūrinį „Laiškai Lucilijui“ sudėjo labai svarbias gyvenimo vertybes, dorybes, pamokymus, kuriais remiantis, žmogus supranta, koks nuostabus yra gyvenimas.

Konspektai

Praktiniai šimtukininkų patarimai. Kaip efektyviai pasiruošti egzaminams?

Baigiamieji egzaminai mokykloje – tai kone pats svarbiausias kiekvieno mokinio gyvenimo įvykis, lydintis mokinį į visiškai kitą, kol kas dar nepažintą ir viliojantį, aukštesnį gyvenimo etapą. Baigiamieji egzaminai yra tarsi vartai, arba leisiantis mokiniui keliauti toliau, arba užveriantys kelią į perspektyvas bei galimybes mokslo įgavimo srityje. Taigi nenuostabu, kodėl kiekvienam egzaminai yra tokie svarbūs bei…

Kalbėjimai su šiuo autoriumi (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Remiantis 2-3 kūriniais pritarkite Antikos filosofo Senekos žodžiams, kad jai nori gyventi sau, reikia gyventi kitiems arba paneikite juos. – 10 klasės (PUPP)

Aprašymas: Filosofas Lucijus Anėjus Seneka kartą pasakė, kad norint gyventi sau, reikia gyventi kitiems. Tai gana gili ir reikšminga mintis, tačiau ji ne visada pasitvirtina. Tad šiame kalbėjimo pavyzdyje, remiantis konkrečiais literatūriniais kūriniais, argumentuojama, kodėl Lucijaus Anėjaus Senekos žodžiai kelia abejonių ir neatitinka tikrovės. Kartu su kalbėjimu galėsite įsigyti šiuos…


Kodėl svarbu turėti draugą? Kalbėjimas apie draugystę. – 10 klasės (PUPP)

Trumpas aprašymas: Draugystė – tai tikriausiai pats svarbiausias tarpusavio ryšys visame pasaulyje, vyravęs visais laikais. Būtent draugystė kuria tarpusavio ryšį, atsidavimą, tačiau ir be šių faktorių yra aspektų, kurie parodo, kodėl svarbu turėti draugą. Todėl būtent apie tai, kodėl svarbu turėti draugą, yra argumentuotai dėstoma šiame kalbėjimo pavyzdyje. Ilgas aprašymas:…


Ar literatūra pajėgi auklėti žmogų? – 10 klasės (PUPP)

Aprašymas: Atsakant į klausimą, ar literatūra yra pajėgi auklėti žmogų, pirmiausia būtina pasakyti, jog pirmutinį auklėjimo pamatą suteikia šeima, o knygos – pagalbinis variantas, iš kurių žmogus semiasi vertybių ir supratimo apie dorybes, laimingo gyvenimo paieškas. Literatūra yra puikus būdas atrasti savąjį „aš“, nuostabi galimybė permąstyti savo gyvenimo klaidas ir…


Knygų skaitymas – savęs ir pasaulio pažinimo būdas. – 10 klasės (PUPP)

Aprašymas: Knygų skaitymas plečia ne tik mūsų akiratį, bet padeda suprasti ir moralines bei dvasines vertybes, kuriomis kiekvienas turime vadovautis, taip pat padeda suvokti pasaulį, kuriame nuolatos viskas juda, kinta ir stebina, suteikia naujų nuotykių ir patyrimų. Knygų skaitymą labai vertino ir garsūs filosofai, rašytojai. Knyga, einanti iš kartos į…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Mokomųjų kalbėjimų rašyme turime 10-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?