Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2018
Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 8-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! :) Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui :)

Mikalojus Husovianas (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Mikalojus Husovianas gimė XV a. pabaigoje, 1480 m., Lenkijoje. Kai kalbama apie Husovianą, dažniausiai jis traktuojamas, kaip lotyniškai rašęs savo laikmečio poetas humanistas, kuris nors ir gimė Lenkijoje, visapusiškai siejo savo gyvenimą ir kūrybą būtent su Lietuva. Kadangi Husovianas gyveno labai seniai, duomenų apie jo konkrečią kilmę nėra. Taip pat ir apskritai apie jo paties gyvenimą, kurį tik preliminariai galima nuspėti pagal to meto dokumentacijas, metraščius ir kitus šaltinius bei netgi jo kūrybą. Svarbiausia žinoti tai, jog Mikalojus Husovianas buvo daugiatautės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietis ir visapusiškas jos patriotas. Istorikai tik spėja, kad Husovianas galėjo gimti Lietuvoje. Apie tai byloja jo parašyta giesmė apie stumbrą. Tačiau taip pat istorikų spėjama, kad apie 1492 m. jis atvyko į Vilnių. Husovianą, manoma, kad globojo Vilniaus katedros kanauninkas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro sekretorius, žinomas kaip Erazmas Vitelijus. Maždaug nuo 1518 m. Husovianas kartu su juo galėjo gyventi Romoje. Manoma, kad pats Husovianas mirė maždaug 1533 m.
Kūryba ir jos bruožai

Vienintelis ir, ko gero, geriausiai žinomas Mikalojaus Husoviano kūrinys yra „Giesmė apie stumbro išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę“, kuris buvo išleistas 1523 m. ir perspausdintas tik 1855 m. tai vienintelis geriausiai žinomas Mikalojaus Husoviano veikalas, kuriame aptariamos svarbiausios to meto politinės bei socialinės aktualijos ir jų gairės. Kalbama apie to meto kovas ir kitus panašius aspektus. Poemoje taip pat garbinamas kunigaikštis Vytautas Didysis, kuris čia aukštinamas už griežtumą ir valdingumą. Žinoma, Husovianas yra parašęs ir daugiau kūrinių, tačiau visi jie dažniausiai telkiasi į tą patį kontekstą, kuriame Husovianas kaip stebėtojas ir tam tikras kritikas aptaria to meto aktualijas, susiedamas jas su žmonėmis ir kt. aspektais. Svarbu paminėti ir tai, kad Husoviano kūryba ilga, tačiau suprantama. Joje gausu įvairiausių meninių vaizdų, skatinančių skaitytojo vaizduotę. Kūriniuose gausu ir lyrinių intarpų. Būtent juose atsiskleidžia paties Husoviano patriotiniai bei religiniai jausmai bei labai kritinis, tačiau pagrįstas samprotavimas, iškeliantis Husovianą ne tik kaip to meto kūrėją, tačiau ir kaip eruditą, kuris neabejotinai žino, ką sako ir rašo.

Kalbėjimai (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Epas – tautinę bendruomenę vaizduojantis, ugdantis ir telkiantis pasakojimas. – 2018m. kalbėjimo potemė – 10 klasės (PUPP)

Epas dažnai yra apibūdinamas kaip toks veikalas, kuris orientuojasi eiliuotą plačios apimties pasakojimą apie legendinių ar istorinių laikų žygius, mūšius ar asmenybes. Tad paties epo pagrindinė paskirtis matoma, kaip vaizduoti anuometinę tautinę bendruomenę, taip pat į ją atsižvelgiant, ugdyti bei telkti. Todėl šioje kalboje pasirenkami pagrindiniai Lietuvoje figūravę epai ir…


Vytauto paveikslas (Pagal Vytauto laiškus ir metraštinius pasakojimus). – 2018m. kalbėjimo potemė – 10 klasės (PUPP)

Vytautas Didysis – svarbiausia Lietuvos istorinė figūra, kuri neretai yra minima ir šiandien. Tad akivaizdu, kad Vytautas Didysis buvo kažkuo ypatingas. Tai turėjo lemti jo asmeninės savybės ir veiksmai. Tad šioje kalboje argumentuotai aptariamas Vytauto Didžiojo paveikslas. Taip pat, norime visus pradžiuginti, nes nuo šių metų, visi mūsų parašyti kalbėjimai…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 8-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?