Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2019

Konsultuojame ir rašome pavyzdinius, mokomuosius kalbėjimus jau 9-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! 🙂 Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos mokomąjį kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo pavyzdinio kalbėjimo parašymui 🙂

Mikalojus Vilutis (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Lietuvos grafikas ir rašytojas Mikalojus Povilas Vilutis gimė 1944 m. Vilniaus mieste. 1970 m. Vilutis baigė Vilniaus valstybinį dailės institutą, kuris šiuo metu yra pervadintas į Vilniaus dailės akademiją. Baigęs studijas menininkas stažavosi Ukrainoje. Kijeve jis mokėsi šilkografijos technikos, poligrafijos mokslinių tyrimų institute. Vilutis taip pat yra pradininkas serigrafijos meno Lietuvoje. Kaip dailininkas ir parodų dalyvis Mikalojus Povilas Vilutis tapo nuo 1971 m. Maždaug tuo metu tapo aiškus ir išgrynintas Vilučio kūrybos stilius, tuo jis užsiėmė visą gyvenimą. Nuo 1994 m. Mikalojus Povilas Vilutis yra Vilniaus dailės akademijos dėstytojas. Jam taip pat yra suteiktas profesoriaus vardas. Už savo darbus Vilutis 2004 m. tapo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu. Mikalojus Povilas Vilutis yra ne tik dalininkas, tačiau ir rašytojas, kadangi neretai jis rašo straipsnius periodikai, yra išleidęs keletą knygų, kaip 2009 m. – „Tortas“, 2014 m. – „Sriuba“ ir kt. Šiuo metu Mikalojus Povilas Vilutis su žmona Nijole Vilutiene gyvena Vilniuje, turi sūnų Gediminą bei dvi dukras Aldoną ir Emiliją.

Kūryba ir jos bruožai

Mikalojaus Povilo Vilučio darbai yra žinomi tikrai nemažai visuomenės daliai. Ankstyvuosiuose Vilučio dailės darbuose braižas šiek tiek primena heraldikos motyvus. Vaizdas jo kūriniuose konstruojamas iš silueto spalvos kontrastų. Vilučio kūryba anot kritikų yra ori, rūstoka ir net kiek iškilminga. Jam būdinga pirmapradė jėga ir šiurkštokas tiesumas. Vėlesni Vilučio kūriniai matoma, kad yra sudėlioti iš sudėtingesnių kompozicijų. Erdvė prisotinta spalvų ir jų gylio su įvairiausiai perėjimais, būdingas koliažiškumas. Apskritai Mikalojui Povilui Vilučiui būdinga kūryba, kurioje itin daug detalių, simbolių. Rašyme Vilutis nėra toks patyręs kiek dailėje, tad jo rašyti kūriniai itin paprasti, išleidęs savo knygą su paveikslais ir įvairiais tekstais, jis juos įvardina kaip paprasčiausius samprotavimus, o jo knygų išleidimo tikslas, kaip kad jis pats įvardina – atsikratyti mintimis, kurios buvo užkmišusios galvą.

Kūrinių aprašymai

„Paskutinės dienos Itakėje“

Tai 2007 m. išleista poeto ir vertėjo A. A. Jonyno bei grafiko M. P. Vilučio kolaboracija. Tai unikalus poezijos ir dailės susivienijimas, nepaliekantis abejingų. Tarpusavyje susiję Jonyno sonetai, eilės ir Vilučio paveikslėliai papildo vienas kitą ir leidžia knygą vadinti netradicine, puikiai suprantama kiekvienam, nepaisant to, kad anot pačių autorių, sonetai ir paveikslėliai iš pradžių nebuvo derinami, viskas tarsi įvyko savaime, kada buvo sumanyta sukurti tokią menininkų kolaboraciją. Knygoje Jonynas kuria savotišką sonetų vainiką, jungdamas jį į vieną ryškų pasakojimą, kuris be Vilučio grafinių kūrinių būtų gana monotoniškas, galbūt ne toks įdomus, kaip kad su šiuo atveju paveikslėliais, kurie įaudrina skaitytojo vaizduotę ir savotiškai suteikia skaitytojui tam tikras nuorodas, paaiškinimus, simbolius ir detales. Nepaisant visko, Jonyno kūryboje vis vien vyrauja svarbus ir gilus jausmas išreikštas eilėmis, kurio nuvertinti negalima. Šis jausmas tolygus grafiniams pasirinkimams knygoje. Jonynui kūryboje ypač svarbi estetika ir jos pajautimas. Taip pat jaučiami ir mistiniai elementai, mistinės detalės ir kiti simboliai, pabrėžiantys Jonyno skonį, jo mintis, galbūt netgi savotišką dvasinę pajautą. Be kita ko, kūryboje gausu ir žaismingumo. Tačiau vėlgi šis žaismingumas daugiausia siejamas su Vilučio kūriniais. Sonetų vainikas, kurį kuria Jonynas yra gana platus ir ilgas, aprėpiantis gana daug temų, kaip kad laiko tema ar vienišumo bei vidinės tuštumos tema ir kt. Apskritai tariant, ši knyga perteikia grožio sampratą ir savotiškai reprezentuoja garsųjį Odisėjo mitą, įsprausdami jį į šiuolaikinius modernaus meno rėmus, kurie daugeliui yra priimtini ir įdomūs. Jie savotiškai perpildyti ir talpinantys beprotiškai daug detalių, kurių kiekvieną, norint suprasti kūrinį, reikia akylai sekti. Žinoma, Vilutis palieka vietos vaizduotei, tačiau Jonyno kalba ne ką mažiau svarbi, nes bet kokiu atveju paties kūrėjo suvokimas čia lemia ne ką mažiau. Apie šį kūrinį, tik jį išleidus, buvo kalbėta labai daug, nes tai buvo pirmasis toks šių kūrėjų susibūrimas, pritraukęs daug dėmesio. Ši knyga taip pat 2007 m. buvo pripažinta kaip gražiausia metų knygą, kurioje prasmingas turinys gali būti pateikiamas spalvingai ir įdomiai, kas yra labai svarbu ir ką būtent išpildė šis rašytojų kūrinys.

Kalbėjimai su šiuo autoriumi (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Kalbėjimas apie M. Vilučio ir A. A. Jonyno kūrinį „Paskutinės dienos Itakėje“. M. Vilutis ir A. A. Jonynas „Paskutinės dienos Itakėje“.

M. Vilutis ir A. A. Jonynas – žymiausi šių laikų menininkai, kurie ne per seniausiai išleido kūrinį, pavadinimu „Paskutinės dienos Itakėje“. Šis kūrinys tikrai unikalus ir neįprastas. Tad remiantis kūrinio išskirtinumu, paruoštoje kalboje analizuojama, kuo šis kūrinys unikalus. Prie kiekvieno kalbėjimo galėsite įsigyti išplėstinį planą,  skaidres ir  galimus egzaminavimo klausimus. Spauskite…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Mokomųjų kalbėjimų rašyme turime 9-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?