Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2019

Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 9-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! 🙂 Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui 🙂

Onorė de Balzakas (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Prancūzų rašytojas, romantistas bei Realizmo pradininkas Onore de Balzakas gimė 1799 m. Prancūzijoje, Tūro mieste. Kai Onore de Balzakas buvo visai mažas, jo tėvai išsižadėjo ir atidavė jį auginti žindyvei, kuri gyveno Sen Syro kaime prie Luaros upės. Balzakas čia išbuvo keturis metus. Toks motinos gestas visą gyvenimą Balzakui buvo nesuprantamas, tad jis nesuvokė tokio artimų žmonių abejingumo. Būdamas 8 metų Balzakas buvo atiduotas į Vandomo koledžą, o 1814 m. ėmė mokytis Tūro koledže. Dar vėliau Balzakas buvo atiduotas Lepitro bei abato Ganserio pensionus. 1816 m. Balzakas baigė mokslus, tad tėvų pageidavimu įstojo į Teisės fakultetą. Balzako tai visiškai netraukė, nes jis svajojo ir siekė literatūrinės šlovės aukštumų. Tėvams šios rašytojo svajonės nepatiko, tačiau davė Balzakui išbandyti save šioje srityje. Vedamas ambicijų parašė eiliuotą tragediją pavadinimu „Kromvelis“, tačiau šeima vis vien Balzako neužtarė dėl jo literatūrinių užmojų. 1822 m. Balzakas pradėjo romaną su Lora de Berni. Tai moteris, kuri turėjo daug įtakos ne tik paties Balzako gyvenimui, tačiau ir jo literatūrinio talento formavimuisi. Balzakas stengdamasis pragyventi ėmė rašyti dar daugiau, tad pirmuosius savo romanus rašė prisidengęs Lordo Roone slapyvardžiu. Jis dirbo daug ir labai sunkiai, nes taip bandė savo sėkmę pagaliau praturtėti ir išgarsėti. Būtent 1829 m. Onore de Balzakas sulaukė šlovės. Tuomet jis parašė pirmąjį romaną pavadinimu „Šuanus“, kuris įėjo į jo romanų ciklą „Žmogiškoji komedija“, kuris įvardijamas kaip plačiausia ir įstabiausia Prancūzijos visuomenės tuometinė panorama nuo 1815 m. iki 1848 m. Po šio romano išleidimo Balzakas parašė dar daugiau kūrinių, kurie įeis į jo sėkmingų literatūrinių veikalų sąrašą. 1850 m. Balzakui buvo paskutiniai. Nors būtent tuo metu jis vedė ilgai mylėtą lenkę Eveliną Hanską. Deja, sirgdamas širdies hipertrofija dėl įtempto darbo po 16 valandų per dieną, Balzakas neišgyveno ir mirė būdamas 51 metų.

Kūryba ir jos bruožai

Onore de Balzakas jau nuo pat jaunų dienų buvo atsidavęs literatūrai žmogus ir tai rodė jo sukurti darbai. Literatūra Balzakui buvo ne tik pragyvenimo šaltinis, tačiau ir būdas veikti tai, ką jam norisi veikti. Svarbu pastebėti tai, kad Balzakas buvo realistas ir tai darė įtakos tam, kad jo kūriniuose gausu itin smulkmeniškų aprašymų. Žymiausiuose savo kūriniuose Balzakas kažkiek nutolsta nuo romantizmo ir istorinio romano aspektų kūriniuose. Jo didžiausias tikslas rašant buvo pavaizduoti tuometines visuomenės problemas, visuomenės sluoksnius bei tuometinį gyvenimą, žmonių charakterius, jų tipus bei papročius. Taigi jis kaip rašytojas savo kūriniuose tarsi atvaizdavo realią Prancūzijos gyvenimo panoramą.

Kūrinių aprašymai

„Tėvas Gorijo“

Prancūzų rašytojas bei romanistas Onorė de Balzakas, kuris taip pat yra ir realizmo pradininkas, meistriškai 1894 metais parašė kūrinį „Tėvas Gorijo“, o šis laikomas netgi vienu iš geriausių šio autoriaus romanų. Tai socialinis psichologinis romanas, kurio tema – šeimyninių santykių irimas, remiantis buržuazinio gyvenimo sąlygomis bei nuostatomis. Šio romano veiksmo vieta sukasi aplink žavųjį Paryžiaus miestą ir ponios Vokė pensionatą – daugiaaukštį namą, kuriame nedidelės visuomenės sudėtyje vyksta sudėtingi ir nepaaiškinami dalykai, taip pat mezgasi labai skaudžios dramos. Be to, šio pensionato apatinių aukštų erdvėje gyvena turtingesni žmonės, o viršutiniuose – vargingesni ir mažesnio bei skurdesnio aptarnavimo susilaukiantys asmenys. Kūrinyje „Tėvas Gorijo“ yra aiškiai matomas įvairių sluoksnių bei verslo žmonių gyvenimas, gyvenimo aplinkybės bei pati gyvensena. Svarbu paminėti, jog pagrindinė šio romano iškylanti problema – vaikų nedėkingumas savo tėvams, kurie juos užaugino bei suteikė gyvenimo vertybių supratimą, vedė doru keliu. Onorė de Balzakas įtaigiai iškelia ir sprendžia šią nuoseklią problemą naujomis XIX amžiaus sąlygomis per tėvo Gorijo ir jo mylimų dukterų paveikslus.

Tėvas Gorijo buvo tas žmogus, kuris save apibūdino kaip be galo darbštų makaronų įmonės darbininką, tačiau bado metais spekuliavo. O iš šio spekuliavimo jis susikrovė nemažą turtą, kuris pravertė gyvenime. Tėvas Gorijo augino dvi dukteris: Delfiną ir Anastaziją, kurias labai stipriai ir besąlygiškai mylėjo bei visokeriopai lepino, nes norėjo suteikti joms viską, kas yra geriausia jų labui. Tačiau šitoks auklėjimas neatnešė gerumo ateityje: tėvas Gorijo viską joms davė ir pats nieko iš jų nereikalavo; taip pat ištekino jas už nemylimų, bet turtingų vyrų, nežiūrėdamas jų moralinių savybių, todėl dukros jautėsi dėl to labai nelaimingos. Dukroms tėvas buvo reikalingas tik dėl išteklių, todėl jis mirė visiškai vienas ir pastarosiomis dienomis nesulaukė jokio artimo palaikymo.

Romanas „Tėvas Gorijo“ turi kelis siužetus, tad antrasis sukasi aplink tėvo Gorijo tragedijos liudininko Eugenijaus de Rastinjako – neturtingos provincijos bajorijos atstovo, istoriją, kuria parodomas jaunuolio kelias tuometinėje Prancūzijos visuomenėje. Šis jaunuolis tiki, kad darbas ir sąžiningumas kilnina žmogaus asmenybę. Prisitaikius prie naujų gyvenimo sąlygų, jis vis dėlto atsisako savo gerųjų polinkių bei užmojų, kurie suteikė jam garbės. Eugenijų de Rastinjakį stipriai sukrečia tėvo Gorijo istorija, kurią jis palaiko tikra tragedija, kadangi geraširdiškumas yra neįvertinamas, o iš jo tiesiog pasijuokiama, pasišaipoma.

Kalbėjimai (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Vienišo žmogaus likimo vaizdavimas literatūroje.

Tam, kad žmogus prasmingai ir pilnavertiškai nugyventų savo gyvenimą ir nesijaustų vienišas, jis privalo megzti prasmingus ryšius su kitais žmonėmis. Vienišumas – skaudi ir sudėtinga vidinė žmogaus būsena. Vienatvės slegiamas asmuo negali pasidalyti su kitais žmonėmis dalykais, kurie jam atrodo svarbūs, taip pat yra priverstas būti tik su pačiu savimi…


Kodėl vyksta visų kartų konfliktai? Kalbėjimas apie kartų konfliktus.

Neretai pasitaiko, kad skirtingų kartų atstovai tarpusavyje nesutaria. Skaudžiausia, kai tokie konfliktai vyksta tarp kraujo ryšiais susijusių asmenų. Nesutarimus lemia tai, kad labai skiriasi įskiepytos vertybės – štai dažnai jaunam žmogui kur kas svarbesni materialūs dalykai. O kartais konfliktus skatina ir žmonių priklausomybės alkoholiui. Be vis to, kartoms būdingi skirtingi…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 9-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?