Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2020

Konsultuojame ir rašome pavyzdinius, mokomuosius kalbėjimus jau 10-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! 🙂 Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos mokomąjį kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo pavyzdinio kalbėjimo parašymui 🙂

Alfonsas Nyka-Niliūnas (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Alfonsas Nyka-Niliūnas, kurio tikroji pavardė – Alfonsas Čipkus, manoma, kad gimęs 1919 metais liepos 15 dieną. Gimė ir augo Nemeikščiuose, kurie randasi Utenos apskrities taške. Alfonsas Nyka-Niliūnas – modernus XX a. poetas bei literatūros kritikas, redaktorius, daug garbės gavęs ir turėjęs žmogus. Lietuvių poetas yra baigęs Utenos gimnaziją, po kurios siekė plėsti žinias Kauno mieste, Vytauto Didžiojo universitete, studijuodamas romanistiką ir filosofiją. Alfonsas Nyka-Niliūnas, norėdamas išvengti tuo metu vykusių represijų, bėgo kartu su kitais piliečiais į Vakarus, ieškodamas saugumo garanto. Šis išsilavinęs poetas Tiubingeno ir Fribūro universitetuose plėtė filosofijos ir meno istorijos žinių akiratį. Taip pat jis baigė ir vokiečių, anglų bei prancūzų literatūros studijas. Alfonsas Nyka-Niliūnas dirbo mokytoju bei turėjo bendrų reikalų su kultūrine Lietuvos spauda, dirbo ir redaktoriaus darbą; mylėjo knygas. Šis talentingas asmuo yra apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, kuri drąsiai pabrėžia jo indėlį į kūrybą.

Kūryba ir jos bruožai

Alfonso Nykos-Niliūno kūryboje vyrauja simfoniškas, sąskambiais apipintas, taip pat ir kalbinis eilėraščio būdas, tipas. Poetas labai vertina tikrovės kontrastą, todėl noriai siekia ją pažinti, nes tikrovė, pasak Alfonso Nykos-Niliūno, – paslaptis. Jo kūryboje pagrindinis veikėjas vaizduojamas jausmingas, su dideliais išgyvenimais, emocijomis, besivadovaujantis protu, vaizduotės galia. Kūryboje visur remiamasi filosofijos mokslu. Alfonsas Nyka-Niliūnas labai vertino tiesą, tyrumą, autentiškumą, todėl ir kūryboje šių dalykų nepagailėta, jų gausu. Autorius labai daug mąstė filosofiniais klausimais, apie žmogaus būtį, kuri nėra apčiuopiama, ji nematoma ir neregima, nežinoma. Alfonso Nykos-Niliūno kūryba tradicinės tąsos, sudėtinga, bet ganėtinai prasminga. Vyrauja daug konkretumo, realistiškumo, egzistencializmo idėjų.

Kūrinių aprašymai

„Homero laivų katalogas“

Tai vienas iš Alfonso Nykos-Niliūno eilėraščių, parašytų Baltimorėje, 1976 m. Net kūrinio pavadinimas akivaizdžiai nukreipia skaitytoją į Homero kūrinių virtinę, kurioje puikuojasi žymiausi Homero kūrinių mitiniai herojai, tokie, kaip Ksantas, Achilas, Hefaistas, Tersitas, Dzeusas, Astiochė ir kt. Lyrinis subjektas eilėraštyje pirmiausia pradeda nuo vaikystės motyvo, kada pasakoja kadaise skaitęs „Iliadą“ ir nuo to momento susižavėjęs įvairiais Antikos herojais, aprašytais Homero. Tad kiekviename posme lyrinis subjektas su patosu kalba apie kiekvieną iš herojų. Šie herojai apdainuojami kaip didingos asmenybės, kurių kiekviena turėjusi po laivą. Minimas jų visas katalogas, kuris ir pabrėžiamas kūrinio pavadinime. Tad kūrinio pabaigoje Nyka-Niliūnas tarsi nurimsta prisiminęs savo vaikystės skaitinius ir pareiškia besistatantis savo juodąjį laivą, kad Homeras pats šį atsimintų. Tai gali būti nuoroda į savo asmenybės tobulėjimą. Nykai-Niliūnui svarbu, kad šį atsimintų ir jo kūryba išliktų ilgam. Jis tarsi nori būti toks didis, kokie didūs buvo ir Homero aprašyti herojai, daug keliavę, daug matę, padarę daug svarbių žygdarbių.

Konspektai

Praktiniai šimtukininkų patarimai. Kaip efektyviai pasiruošti egzaminams?

Baigiamieji egzaminai mokykloje – tai kone pats svarbiausias kiekvieno mokinio gyvenimo įvykis, lydintis mokinį į visiškai kitą, kol kas dar nepažintą ir viliojantį, aukštesnį gyvenimo etapą. Baigiamieji egzaminai yra tarsi vartai, arba leisiantis mokiniui keliauti toliau, arba užveriantys kelią į perspektyvas bei galimybes mokslo įgavimo srityje. Taigi nenuostabu, kodėl kiekvienam egzaminai yra tokie svarbūs bei…

Kalbėjimai su šiuo autoriumi (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Kalbėjimas apie epinio pasakojimo poetiką lietuvių literatūroje. – 10 klasės (PUPP)

Aprašymas: Kalbant apie epinio pasakojimo poetiką, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti sąvokos „poetika“ reikšmę. Tad remiantis lietuvių kalbos žodynu, poetikos sąvoka apibrėžiama, kaip literatūros mokslo šaka, kuri analizuoja literatūrines formas. Lietuvių literatūra taip pat yra gana gausi kūrinių, kuriuose būtų galima išskirti begales poetikos bruožų. Tad šioje kalboje remiantis lietuvių literatūros eiliuotais…


Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo? Savo mintis pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais. – 12 klasės (VBE) kalbėjimas (3 variantas)

Aprašymas: Kalboje tema „Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo?“, atidžiai svarstomos, analizuojamos įvairių grožinių tekstų kūrėjų biografijos detalės. Palengva prisiliečiama prie įvairiausių aspektų, tampančių reikšmingais argumentais. Aptariami biografijos faktų akcentavimo privalumai ir trūkumai žvelgiant tekstą interpretuoti linkusio skaitytojo akimis. Teigiama, kad pastarojo ryšys…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Mokomųjų kalbėjimų rašyme turime 10-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?