Konsultuojame: +37068586980 arba Potemes.lt@gmail.com

Ką reiktų žinoti apie 2017 metų kalbėjimo įskaitos potemių pasirinkimo tvarką? (Su NEC komentarais)

nuotrauka

 

 

Pasidalinkite šiuo straipsniu su savo draugais, jie Jums būs labai dėkingi:

Jau septintus metus padedame dešimtokams ir abiturientams su kalbėjimo įskaitos pavyzdinėmis kalbomis, todėl pamatę, kokią sumaištį sukėlė 2016 metų kalbėjimo įskaitos pasikeitusi tvarka dėl kalbėjimo potemių, nusprendėm užklausti Nacionalinio Egzaminų centro (NEC) ir išsiaiškinti, kas ir kaip, tam, kad mokiniai žinotų, kaip viskas turi vykti ir kad mokytojai galėtų mokiniams atsakyti į Jų užduodamus klausimus.

Šiame straipsnyje glaustai aptarsime pasikeitusią tvarką (plačiau apie pasikeitusią kalbėjimo potemių pasirinkimo tvarką aptarėme šiame straipsnyje: Visa tiesa apie 12 klasės (VBE) kalbėjimo įskaitą ir potemių pasirinkimo tvarką ) ir pasistengsime plačiau pakomentuoti dažniausiai užduodamus moksleivių klausimus, kad neaiškumų būtų kuo mažiau, nes prieš egzaminų maratoną, streso ir taip užtenka per akis.

Tai pradedant nuo pradžių, iš esmės pasikeitė tik kalbėjimo potemių pasirinkimo tvarka. Anksčiau kalbėjimo potemės buvo skelbiamos NEC oficialiame tinklapyje likus dviems mėnesiams iki kalbėjimo įskaitos, tačiau dabar, kalbėjimo potemės pavadinimą kiekvienas moksleivis turi susiformuoti pats, jei tai jam nesiseka, mokinys gali rinktis kalbėjimo potemę iš mokytojo pateikto sąrašo, kurį jis/ji suformuluoja remiantis NEC paskelbtais kalbėjimo temų pavyzdžiais (pavyzdžių sąrašas 2016 m. buvo paskelbtas KELTAS sistemoje sausio 14 dieną). Iki kovo 15 dienos visi Lietuvos abiturientai turi užregistruoti savo pasirinkimus KELTAS sistemoje.

2016 metais, kai įsigaliojo šis pakeitimas, labai dažnais atvejais, mokiniai skundėsi, kad patys mokytojai negali atsakyti į Jų užduodamus klausimus, o kartais net ir patys sukurdavo nebūtas taisykles, kurios apsunkindavo mokinių gyvenimus. Tam, kad neliktų neaiškumo šydo, susisiekėme su NEC darbuotoja, egzaminų skyriaus metodininke, Gitana Notrimaite-Muzikevičiene, kuri ir atsakė į visus dažniausiai iškilusius moksleivių klausimus.

 

Dažniausiai užduodami 2016 metų abiturientų klausimai ir atsakymai:

Klausimas: Ar galima pasikeisti kalbėjimo potemę ar autorius, kai pasirinkimas jau yra užregistruotas KELTAS? Jei taip, kaip tai galėčiau padaryti, į ką kreiptis?

NEC, Gitanos Notrimaitės-Muzikevičienės atsakymas: Ne, negalima. Pagal Lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo 12 punktą patvirtintos temos negali būti keičiamos.

Potemes.lt komentaras: Kadangi pasirinkimo pakeisti negalima, siūlome iš anksto gerai apgalvoti, pagal kokią potemę ir kokiais autoriais norėtumėte remtis kalbant per kalbėjimo įskaitą. Tam, kad būtų paprasčiau, siūlome pasinaudoti mūsų paruošta testų sistemą, kuri turėtų padėti išsirinkti kalbėjimo potemę, tereikia po pavyzdinių kalbėjimo potemių paskelbimo dienos užeiti į Kalbejimai.lt, pasirinkti klasę ir išpręsti testą arba galite rinktis iš visų mūsų turimų kalbėjimų: 2017 metų kalbėjimo potemės.

 

Klausimas: Ar per kalbėjimo įskaitą mokinys gali atsinešti pasirašytą kalbėjimą bei planą? Ar įsinešti galima tik planą?

NEC, Gitanos Notrimaitės-Muzikevičienės atsakymas: Planą ir visą savo rengtą medžiagą atsinešti galima, tačiau negalima atsinešti kalbos teksto.

Potemes.lt komentaras: Kadangi planą galima atsinešti į kalbėjimo įskaitos patalpas, patariame ruoštis išplėstinį planą, kuriame aiškiai nurodytas tikslas, pagrindinė mintis, probleminis klausimas, įžangos santrauka, kiekvienos pastraipos teminiai klausimai su argumentais bei išvados santrauka. Tokiu būdu, jei pasimęsite kalbėjimo įskaitos metu, galėsite žvilgtelti į planą ir tęsti kalbėjimą. Jei tokio plano paruošimas Jums yra problematiškas, galite atsisiųsti kalbėjimo pavyzdį su išplėstiniu planu iš mūsų siūlomų kalbėjimų : 2017 metų kalbėjimo potemės.

 

Klausimas: Ar mokytoja gali uždrausti mokiniui rinktis kalbėjimo potemę, pagal kurią jis norėtų kalbėti ir ar tai būtinai turi būti tema iš sąrašo, kurį pateikia mokytoja? Pagal nuostatas mokinys pats gali susiformuoti sau potemę, todėl norėtume sužinoti kaip yra iš tikrųjų?

NEC, Gitanos Notrimaitės-Muzikevičienės atsakymas: Pagal 42 aprašą, mokinys temą turi sudaryti pats, mokytojas jam tik padeda. Mokytoja nieko negali uždrausti.

Potemes.lt komentaras: 2016 metais labai dažnai abiturientai skųsdavosi, jog mokytojai draudžia jiems pasirinkti norimą temą, arba savavališkai patys paskirsto temas mokiniams. Pagal NEC specialistės pateiktą atsakymą, tai prieštarauja nustatytai kalbėjimo temų ir potemių pasirinkimo nustatytai tvarkai, nes mokytojas yra tik patarėjas/konsultantas, kuris gali patarti. Jei mokinys nenori rinktis kalbėjimo potemės iš mokytojo ar mokytojos paruošto kalbėjimų potemių sąrašo, jis NEPRIVALO rinktis būtent iš to sąrašo. Taip pat, jei klasėje keli mokiniai nori kalbėti pagal panašią potemę, jie turi pilną teisę tai daryti. Mokytojai NEGALI uždrausti to daryti.

 

Klausimas: Ar mokinys gali pasirinkti kalbėjimo potemę iš praeitų metų kalbėjimo potemių sąrašo? Ar jis ją turi perfrazuoti, kad ji nebūtų identiška ankstesnių metų potemei?

NEC, Gitanos Notrimaitės-Muzikevičienės atsakymas: Kaip jau minėjau, mokinys temą susiformuluoja pats, tačiau ji turi atitikti Lietuvių kalbos ir literatūros vidurinio ugdymo bendrąją programą.

Potemes.lt komentaras: Kaip matome iš atsakymo, mokiniai, norintys kalbėti pagal praeitų ar užpraeitų metų kalbėjimo potemes, turi pilną teisę tai daryti, svarbiausia, kad tema atitiktų vieną iš šių nurodytų krypčių:

  1. privalomų autorių kūriniai ir (arba) jų sąsajos su kontekstu;
  2. pagrindiniai reiškiniai ir idėjos;
  3. epochą reprezentuojančios asmenybės;
  4. kalbos ir žmogaus, kalbos ir visuomenės tematika.

 

Klausimas: Ar registruojant potemę sistemoje, mokinys privalo nurodyti visus autorius, apie kuriuos kalbės? Ar tai būtinai turi būti rašytojai, ar gali būti ir visuomenėje žymūs ir kažkuo pasižymėjęs žmogus?

NEC, Gitanos Notrimaitės-Muzikevičienės atsakymas:  Autoriaus apskritai neprivalote nurodyti, bet viskas priklauso nuo temos (pvz., N. Sadūnaitė, minima prie vieno temos formulavimo pavyzdžių, nebuvo rašytoja).

Potemes.lt komentaras: Nors ponios Gitanos atsakymas labai neaiškus, iš jo galime suprasti, kad pasirinkti autoriai nebūtinai turi būti rašytojai, tai gali būti kažkaip kitaip pasižymėję žmonės. Jei kalbėjimo metu nuspresite kalbėti apie kitus, nei pasirinkote prieš tai autorius, Jūs turite pilną teisę tai daryti.

 

Tikimės, kad šis straipsnis Jums padėjo atsakyti į iškilusius klausimus. Jei prireiks pagalbos, kreipkitės į mus, pasistengsime padėti, pakonsultuoti, ir jei prireiks, parinkti tinkamiausią kalbėjimo potemę pagal Jūsų asmenybės bruožus. Nepamirškite, jog visi mūsų kalbėjimai rašomi rašytojų, kurie šį darbą dirba jau 7-inis metus iš eilės, todėl kiekvienas kalbėjimas yra nugludinamas lyg tikras deimančiukas su įvairiausiais priedais, tokiais kaip:

  • Išplėstinis planas;
  • Pateiktys (Skaidrės .ptt formatu);
  • Galimi egzaminavimo klausimai;
  • Tobulai įrašytas kalbėjimas MP3 formatu.

Visi šie priedai padės tinkamai pasiruošti kalbėjimo įskaitai ir žinoti, ko tikėtis kalbėjimo įskaitos metu.

 Jei norite pirmi sužinoti apie kalbėjimo potemių paskelbimą, užeikite į Kalbejimai.lt ir užsiprenumeruokite naujienlaiškį! 

Su nuoširdžiausiais linkėjimais,

Potemes.lt rašytojų komanda!

P.S. Jei kils kokių neaiškumų su šių metų kalbėjimo įskaita, kreipkitės el. paštu Potemes.lt@gmail.com arba rašykite tiesiogiai NEC darbuotojai: gitana.notrimaite@nec.lt

Pasidalinkite šiuo straipsniu su savo draugais, jie Jums būs labai dėkingi:

Mūsų tikslas - kad kiekvienas kalbėtų drąsiai!

...

Patirtis

12 metų padedame moksleiviams siekti aukščiausio rezultato lietuvių kalbos ir literatūros srityje.

...

Tikriname

Visa mokomoji medžiaga yra tikrinama lietuivų kalbos mokytojo - eksperto.

...

Konfidencialumas

Siekiant sukurti jaukią mokymosi aplinką, visas procesas yra konfidencialus.

Ką klientai sako apie „Potemes.lt“?

Labai rekomenduoju. Komanda puikiai bendradarbiauja ir pateikia rekomendacijas.
Domas, 12 klasė
Šaunu, jokių priekaištų ir labai ačiū jums, nes susitelkiau ties kalba paskutine minute 😂😊
Miglė, 12 klasė
Mokymus ir medžiagą gavau iškart! Visi norai atitiko. 🙂
Mantas, 10 klasė
Geras puslapis. Padeda su kalbos įskaitos pasiruošimu. Patariu pirkti iš čia.
Salomėja, 12 klasė

Dažnai užduodami klausimai

Potemes.lt siūlo puikią išeitį visiems norintiems įsigyti, tačiau neturintiems banko sąskaitos. Apmokėjimą galima atlikti per Maximos kasas, Perlo terminalus ir kt. būdais atsiskaitant grynais pinigais. Daugiau skaitykite apie mokėjimo būdus čia: Atsiskaitymo būdai.

Visą mokomąją medžiagą galėsite atsisiųsti iškart po apmokėjimo. Mokymai organizuojami kas savaitę.

Įsigijus mokymus, gausite prieigą prie konkrečios mokymosi medžiagos. Įvykdžius visus mokymų instrukcijos etapus, galėsite savo jėgomis pasiruošti lietuvių kalbos kalbėjimo įskaitai.