Jūsų patogumui paruošėm supaprastintą paiešką. Įrašykite raktinį žodį ir raskite sau tinkantį kalbėjimą, pastraipą, rašytoją. Sąrašas atsiras suvedus nors vieną raktažodį:

Kalbėjimo potemės 2019

Rašome pavyzdinius kalbėjimus jau 9-us metus, todėl galite pasikliauti mumis! 🙂 Pasirinkite Jūs dominančią potemę ir atsisiųskite lietuvių kalbos kalbėjimą per 5 minutes! Jei kalbėjimas Jūsų mokyklai jau užimtas, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą naujo kalbėjimo parašymui 🙂

Ričardas Gavelis (biografija, kūrybos bruožai, konspektas, kalbėjimai, pastraipos)

autorio nuotrauka
Biografija

Ričardas Gavelis, kuris yra gimęs 1950 metų lapkričio 8 dieną, yra lietuvių prozininkas bei gabus publicistikos atstovas, dar žinomas ir kaip dramaturgas. Šis žmogus savo gyvenimo dienas palaidojo ganėtinai anksti – 2002 metų vasarą, rugpjūčio 18 dieną. Užaugo fizikės motinos ir matematiko tėvo šeimoje, tačiau jaunystė buvo niūri ir nedžiuginanti. Ričardas Gavelis yra baigęs Druskininkų vidurinę mokyklą, po kurios Vilniaus universitete gavo fiziko teoretiko diplomą. Jis stropiai dirbo redakcijoje. Be to, yra paskelbęs ganėtinai reikšmingus mokslinius darbus, kurie svarbūs iki šių dienų. Ričardas Gavelis laikomas vienas ryškiausių lietuviškojo postmodernizmo atstovų. Šio prozininko knygos yra išverstos į daugelį kalbų, nes  tai išskirtinė figūra literatūros istorijoje. Ričardas Gavelis nuolatos gyveno nevilties ir keistenybių pasaulyje, nes buvo ta asmenybė, kuri rinkosi pačius geriausius variantus, turėjo savo individualų skonį. Ričardas Gavelis ne kartą bandydavo vis iš naujo suvokti savo tapatybę, stipriai išgyveno savo gyvenimo laikotarpyje vykusius įvykius. Ričardo Gavelio gyvenimas sukosi aplink susimąstymą ir norą padėti valstybei sukurti šviesią bei nepriklausomą ateitį.

Kūryba ir jos bruožai

Ričardo Gavelio kūryba be galo provokuojanti, čia jaučiamas antiromantinis pasaulėjautos spektras bei autentiška laisvo ir nepriklausomo, individualybę suvokiančio žmogaus laikysena kultūros apsuptyje. Kūryba įvardijama kaip drąsi, provokuojanti, sugebanti permąstyti įvairius tautinius bei politinius polinkius. Ričardo Gavelio kūrybos kelyje matomas ir labai ryškus racionalusis pradas. Ričardas Gavelis rašė kritiškas mintis, atsižvelgdamas į gyvenamojo laikotarpio ypatybes: atvirai mąstė dabarties aktualijomis. Kūryboje dažnai vaizduojama vidinė drama; pagrindinis herojus neturi istoriškumo dimensijos supratimo. Ričardas Gavelis kūrybos kontekste labiausiai parodė, kaip per visą okupacijos laiką buvo konstruojama lietuvybės samprata. Todėl jo kūryboje vyrauja griežtumas ir aiškumas.

Kūrinių aprašymai

„Jauno žmogaus memuarai“

Tai garsaus lietuvių rašytojo Ričardo Gavelio 1987 m. parašytas ir tik 1991 m. išleistas romanas. Šio romano prasmė gili, nes joje sudedami ieškojimai socialinėms ir egzistencinėms „neįvykusio“ gyvenimo priežastims nustatyti, ieškoti „teigiamo herojaus“ sąvokos ir suvokimo. Kitaip tariant, romane pasirenkama kalbėti apie vieną jaunuolį, vardu Levas, kurio gyvenimo žlugimo aplinkybės ir yra aprašomos šiame kūrinyje. Kūrinio įtaigumui sustiprinti pasirenkama 14 laiškų iš anapus, kurie plėtojami viso romano metu, bandant perteikti pagrindinę mintį, kuri traktuoja, kad jei ir gali egzistuoti koks nors teigiamas herojus, koks iš esmės dažniausiai ir būna kiekvieno veikalo pagrindinis personažas, tai jis gali egzistuoti tik tame kūrinyje, bet ne realiame pasaulyje. Taigi tokios mintys ir tokia kūrinio plotmė rutuliojasi Levo gyvenime, jo gyvenime vyksta neteisybė ir šio gyvenimas kaskart persiverčia labai kardinaliai. Pavyzdžiui, noras išreikšti save virsta komjaunimo vado karjera – visiškai prieštaringu dalyku, tyra meilė, kurią jis jaučia virsta prašmatniomis vedybomis su partijos funkcionieriaus dukra. Taip pat ir pats kolektyvinio saugumo ieškojimas Levą nuveda prie Rytietiško tikėjimo ir jo sektų, kas jam sukelia dar didesnę vienatvę ir dar didesnius prieštaringus jausmus. Kūrinyje tarsi norima pabrėžti, kad tokioje aplinkoje ir tokiu laikmečiu, apie kurį yra rašoma, tikras, nesumeluotas ir laimingas gyvenimas, ko gero, yra paprasčiausiai neįmanomas. Taip yra dėl to, kad visuomenę valdo blogio galios, ideologijos ir tas pats ideologinis smurtas sunaikina žmogų, nepalikdamas jo paties žmogiškumo pėdsakų. Tikrasis „teigiamas herojus“ išnyksta ir vietoje jo rodosi „belytis metafizinis sliekas“. Toks palyginimas, ko gero, labiausiai atitinka to laikmečio žmogaus jauseną ir apskritai visą vaizdavimą baisios ideologijos priešakyje. Tačiau štai šioje vietoje Levas ima mąstyti, kadangi toks kategoriškumas gali pranašauti ir visai ką kitą. Kadangi romano eiga plėtojama per Levo laiškus, jų adresatas, Levo draugas teigia, kad galbūt nėra viskas taip, kaip gali pasirodyti. Galbūt ta didžioji vadinama Dievo neteisybė yra pasaulio egzistavimo pagrindas. Į tai atsakyti sunku, todėl kūrinyje gausu filosofinių nuorodų, apmąstymų, kurie gali būti pažįstami ir aktualūs visiems. Juose kiekvienas gali atrasti tiesios, sykiu atrasdamas ir melo, taip susidarant savo nuomonę apie šio pasaulio „herojus“ ir visa tai, kas vyksta.

Kalbėjimai (Visi kalbėjimai patikrinti redaktoriaus)

Žmogaus ir Tėvynes santykis remiantis Ričardo Gavelio knyga „Jaunojo žmogaus memuarai“.

Žmogus ir tėvynė – du neatsiejami aspektai. Tačiau istoriniai įvykiai, įvairios negandos ir kiti panašūs aspektai darkė žmonių suvokimą. Bet nepaisant visokiausių negandų tam suvokimui apie itin stiprų žmogaus ir tėvynės ryšį buvo lemta išlikti. Kodėl buvo lemta išlikti ir kas šiuo klausimu apie žmogaus ir tėvynės ryšį daugiausiai kenkė,…


Sovietmečio kritika moderniojoje lietuvių literatūroje.

Šis kalba, kadangi tema reikalauja žinių apie Sovietmetį Lietuvoje, yra skirstoma į kelias dalis. Aptariama, kokie yra Sovietmečio etapai, kaip ir apie kuriuos iš jų kalbama modernioje literatūroje. Pateikiami pavyzdžiai leidžia manyti, kad dauguma kūrėjų nebuvo patenkinti sistema, ir stengėsi vienaip ar kitaip išsikovoti asmeninę laisvę. Labai svarbi yra deindividualizacijos…

Kodėl verta pirkti iš Potemes.lt?
  • Kalbėjimų rašyme turime 9-ių metų patirtį.
  • Visiems kalbėjimams yra paruošti išplėstiniai planai, skaidrės, galimi egzaminavimo klausimai bei informaciniai šaltiniai.
  • Visi kalbėjimai yra pakartotinai patikrinami profesionalaus redaktoriaus!
Ką turi pasakyti mūsų klientai?