Trumpas aprašymas:
XIXa. yra romantizmo epochos pradžia, kurioje užgimsta tautiškumo idėjos. Šios idėjos atkeliauja ir į Lietuvą – nors tuo metu Lietuva yra carinės Rusijos priespaudoje, o tautiškumą yra bandoma slopinti, tačiau rašytojai remiasi romantizmo idėjomis savo kūriniuose, kad palaikytų tautos dvasią. Romantizmas ypač išaukština gamtą – tad nenuostabu, kad dažnoje prozoje randama daug tėvynės kraštovaizdžio aprašymų. Šiame kalbėjime yra nagrinėjamas Lietuvos kraštovaizdis XIXa. literatūroje.
Ilgas aprašymas:
Sakoma, kad Lietuva – tai gražiausią gamtovaizdį turinti šalis. Būtent todėl Lietuvos kraštovaizdžio nebūtų galima prilyginti beveik niekam. Savita gamta, vaizdai ir kt. Lietuvos kraštovaizdyje regimi dalykai – tai sudedamoji Lietuvos kraštovaizdžio dalis. Savaime suprantama, kad Lietuvos kraštovaizdis palaipsniui kito. Prieš daugelį amžių Lietuvą supo daugiau gamtos, nebuvo didelių miestų. Šiandien, vis tik, turime visiškai kitą Lietuvos kraštovaizdį. Jame sumažėję gamtos, nors jos vis dar galima rasti. Tačiau koks buvo būtent XIX a. Lietuvos kraštovaizdis? Kaip jį būtų galima apibūdinti? Šiame kalbėjimo pavyzdyje kaip tik tai ir daroma – įvardijama, kokį Lietuvos kraštovaizdį regėjo XIX a. gyvenę žmonės. Žinoma, šiam tikslui kalbėjimo pavyzdyje yra remiamasi ne kuo kitu, kaip to meto lietuvių literatūra. Būtent joje gausu ne tik istorinių vaizdinių, tačiau ir lietuvybę ir lietuvių sąmonę turėjusių gaivinti aspektų, na, o vienas jų buvo nuolatinis Lietuvos kraštovaizdžio išskyrimas bei, netgi, galima sakyti, išaukštinimas, kuris šiuo atveju, šiandien ir padeda pažinti, koks buvo Lietuvos kraštovaizdis XIX a. laikotarpiu.
Prie kiekvieno kalbėjimo galėsite įsigyti šiuos priedus:
išplėstinį planą;
skaidres;
galimus egzaminavimo klausimus.
Spauskite „Atsisiųsti“ ir pasirinkite norimus priedus.
Patikrinkite ar nesiuntėm šio kalbėjimo į Jūsų mokyklą. Jeigu Jūsų mokykla jau yra užimta, parašykite mums el. paštu Potemes.lt@gmail.com, suderinsime terminą per kurį parašysime naują kalbėjimą.
Daugiau informacijos...